Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Twarzą w twarz z powieściopisarką

Utworzono dnia 18.05.2018
Czcionka:

Twarzą w twarz z powieściopisarką

     Dnia 8 maja 2018r. po godzinie 8.00 klasy IV –VII wyjechały spod glinickiej szkoły do Krosna na spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Ryrych, która napisała między innymi takie książki jak: ,,Pepa w raju”, ,,Koniec świata nr 13”, ,,Król”, ,,Wilczek” itp.  
     Pisarka opowiadała o swojej twórczości, co wszystkim się dosyć podobało. Potem dzieci zadawały jej pytania. Po zakończeniu spotkania można było zakupić utwory jej autorstwa, co zrobili niektórzy z naszych koleżanek i kolegów, a także opiekunowie – panie Beata Wiśniowska, Magdalena Słowik, Joanna Koś.  Pani Ryrych rozdawała autografy z dedykacją. Wycieczka trwała do godziny 11.30, po czym wróciliśmy na lekcje.        
     Hmm, dodamy jeszcze, że niektórzy malkontenci skarżyli się na twarde i niewygodne krzesła, ale mimo tego spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.

                                                                                                               K. Chmura, A. Muszyński, S. Mastyj

 
 
 
 

,,Zawdzięczam pisanie kotu…”, czyli opowieści Katarzyny Ryrych o swoich książkach

     Spotkanie autorskie z krakowską pisarką Katarzyną Ryrych (opisane powyżej piórem uczniów) okazało się fajerwerkiem literackim, językowym show wspomnianej Autorki.
Nie bez kozery odbyło się 8 maja – przecież to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, stąd sojusz Pani Bibliotekarki Beaty Wiśniowskiej z nauczycielką języka polskiego (jak pisze jeden z uczniów klasy 7.: moją skromną osobą XD), które to z tej okazji zorganizowały wyjazd do Biblioteki Publicznej w Krośnie, aby uczniowie po raz pierwszy zobaczyli żyjącego pisarza, przysłuchali się jego wypowiedziom, otrzymali autograf.   
     Pisarka dla dzieci i młodzieży gościła w przybytku miłośników książek i czytania w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Z wykształcenia jest nauczycielką języka angielskiego (ostatnio uczyła tego języka żołnierzy udających się na misje wojskowe), która pierwszą  książkę napisała w wieku 50 lat. Otrzymała 15 nagród za swoją twórczość prozatorską, choć zadebiutowała w 1981 roku, wydając tomik poetycki pt. ,,Zapiski pewnej hipiski”. Dodam jeszcze, że Pani Ryrych, pomimo swoich 59 lat, świetnie wygląda, ma wspaniałe, długie, ciemne włosy, a jej wypowiedzi są błyskotliwe oraz iskrzą się dowcipem.     
     Oprócz naszych uczniów z klas IV-VII jako publiczność znaleźli się też w Czytelni Głównej uczniowie z  jednej ze szkół w Krośnie oraz z podkrośnieńskiej Bóbrki – naprawdę sporo osób. Półtorej godziny minęło w zawrotnym tempie, a pisarka opowiadała o swoich inspiracjach, podróżach, przyjaźniach, fascynacjach ludźmi i zwierzętami. W pewnym momencie stwierdziła: ,,Bez zwierząt ani rusz. Nie ma żadnej mojej książki bez zwierzęcia”. Po czym opowiedziała o swoich dwóch kotach – Konstantym i Krewetce oraz o psie Białasie.  
     Zgromadzeni słuchacze dowiedzieli się również, jakiej tematyki dotyczą napisane przez autorkę ,,Denim blue” utwory. A wydają się one niełatwe, gdyż mówią o niepełnosprawności fizycznej lub intelektualnej, o wykluczeniu społecznym z powodu biedy czy bezdomności, starości, braku zainteresowania rodziców swoimi dziećmi czy krwawej, pełnej przemocy i trwogi przeszłości z wątkiem szpiegowskim w tle (ten ostatni temat eksploruje powieść historyczna ,,Tylko dla twoich oczu”). Po prostu lubi pisać o rzeczach, o których mówi się niechętnie i o ludziach z problemami. Tajniki swojego warsztatu pisarskiego autorka ,,Za wszelką cenę” zdradzała stopniowo, więc dowiedzieliśmy się także, że wszystkie swoje utwory osadza w rzeczywistych miejscach, do których można dojść z jej powieściami. A chodzi o niebagatelne miasta, takie jak: Kraków, Rzym, Praga. Taki sposób – pisanie z kluczem sprawia, że historia staje się bardziej wiarygodna .    
     Dziękujemy Panią z Biblioteki Publicznej w Krośnie za możliwość uczestniczenia w spotkaniu, a Pani Katarzynie Ryrych za doskonale spędzone przedpołudnie.
                                                                                                                              J. Koś 

A teraz przeczytajcie garść mądrych myśli pisarki, które wkłada w usta wymyślonych przez siebie bohaterów:

,,Boimy się ludzi innych – odruchowo – bo nie wiemy więcej na ich temat. Wlepiamy im życiową czerwoną kartkę. Nie przekreślajmy nikogo, kto jest troszkę inny od nas”.

,,Niepełnosprawność to nie jest to, co dzieje się z naszym ciałem. Niepełnosprawność to stan umysłu”.

,,Przyjaciół niewielu miej, lecz prawdziwych, co rękę podadzą”…

,,Wróg jak przyjaciel – ma być szczery. Żebyś wiedział, iż jest twoim wrogiem. Zatem dziękuj za jednych i  za drugich, bo nikt nie może być przyjacielem wszystkich”…

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 44

W poprzednim tygodniu: 127

W tym miesiącu: 349

W poprzednim miesiącu: 423

Wszystkich: 40980